Hrvata u BiH manje nego prije sto godina, svećenici poslali dramatičan apel

0
604

Svećenici Vrhbosanske nadbiskupije, okupljeni na godišnjem susretu u Svećeničkom domu u Sarajevu, pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića, uputili su dramatične poruke i apele, a koje prenosi portal Večernjeg lista BiH Vecernji.ba, o položaju Hrvata katolika u BiH i pozvali sunarodnjake da se ne stide svojih korijena, bošnjačke i srpske predstavnike te međunarodnu zajednicu da uvažavaju Hrvate, ali i da istodobno ne pristaju na odvajanje od jedinstvenog nacionalnog identiteta povezanog sa zajedničkom domovinom uokvirenom u dvije države BiH i Hrvatskoj.

Ispraviti nepravde

Potaknuti brojnim iskuÅ¡enjima, od ratnog stradanja i nestanka, sve masovnijih odlazaka, nepostojanja strategije opstanka, ignoriranja od političkih predstavnika Srba i BoÅ¡njaka te meÄ‘unarodne zajednice, svećenici su uputili izjavu ističući da se Hrvati katolici ‘ne odriču nijednog dijela Bosne i Hercegovine koja pripada i katolicima u jednakopravnosti’. Posebno su istaknuli da se Hrvati katolici ne trebaju uopće dijeliti kada se govori o domovini, dodajući da se misli ‘na cjelokupan prostor gdje Hrvati žive kao autohtoni narod, danas uokviren državama: BiH i Republici Hrvatskoj’.

“Nitko nema pravo nametati nam dvojbu ili BiH ili Hrvatska, nego je naÅ¡e opredjeljenje BiH, a i Hrvatska”, ističu svećenici vrhbosanske nadbiskupije.

Svećenici pozivaju Hrvate katolike da Bosnu i Hercegovinu doživljavaju kao svoju državu, a Sarajevo kao glavni grad, te da su državna zastava i himna BiH također dio sadašnjega identiteta Hrvata u BiH. Istodobno, po njima, potrebno je vratiti zastavu hrvatskog naroda koja simbolizira sve Hrvate i u Republici Hrvatskoj i u BiH i na svim prostorima gdje Hrvati žive.

Jednako tako svećenici upozoravaju da su legitimni politički predstavnici hrvatskog naroda u BiH dužni zalagati se za prava Hrvata, najvećim dijelom katolika, na cijelom prostoru BiH, s posebnim naglaskom na Republiku Srpsku, a da je međunarodna zajednica dužna računati s Hrvatima, najvećim dijelom katolicima, kao s konstitutivnim narodom u BiH te ispraviti političke nepravde učinjene ovom narodu i mnogim drugim građanima BiH.

Svećenici su podsjetili i na poticaje pape Franje koje je uputio u sarajevskoj prvostolnici 6. lipnja 2015. da se ne zaboravi vlastita prošlost, nego da se iz nje crpi snaga za požrtvovnost u sadašnjici. Posebnu pozornost svećenici su obratili na skrb za naše prognane i izbjegle sunarodnjake, čime se želi njegovati i učvršćivati povezanost s njima kako ne bi zaboravili svoje korijene, te da je obveza svih političkih predstavnika i svih katolika učiniti sve moguće, u skladu s evanđeljem i pozitivnim zakonima, da Crkva i katolici u što većem broju opstanu u BiH.

Hrvati – smetnja

Svećenici su pri tome upozorili da je broj katolika u BiH manji nego prije 100 godina, da ljudi sve više iz ove zemlje odlaze te da zbog lošeg daytonskog rješenja, s naglaskom na prostor RS-a i pojedine dijelove Federacije BiH, mnogi Hrvati BiH ne smatraju svojom državom. Upozorava se i da katolici, najvećim dijelom Hrvati, žive na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine, da ne postoji nacionalna strategija opstanka Hrvata i katolika na cijelom području Bosne i Hercegovine, te da su pojedinim stranim, ali i domaćim političkim opcijama Hrvati i katolici u BiH smetnja. bpz.ba