HRVATSKA – ŠVEDSKA 2:1 Vlašić i Kramarić donijeli važnu pobjedu u Ligi nacija

0
568

Hrvatska je pobijedila Švedsku 2:1 u trećem kolu elitne skupine A Lige nacija i tako napravila ozbiljan korak prema izbjegavanju posljednjeg mjesta u skupini, odnosno ispadanja u niži rang natjecanja.

Hrvatskoj su to prvi bodovi u ovogodišnjoj Ligi nacija, a dvoboju je, uz vrlo loše uvjete, hladnoću i kišu, na stadionu Maksimir nazočilo 2020 gledatelja.

Izbornik Zlatko Dalić odlučio je eksperimentirati u ključnoj utakmici za ostanak u elitnoj skupini Lige nacija. Na klupi je ostavio Domagoja Vidu, nezamjenjivog stopera do Švedske, a odrekao se od prve minute usluga napadača Brune Petkovića pa je tako Hrvatska na Maksimiru, po jakoj kiši, krenula bez centralnog napadača.

Dalić eksperimentirao bez napadača, na klupi ostali Vida i Petković

Tako su se u sredini istovremeno našli Marcelo Brozović, Luka Modrić, Mateo Kovačić i Nikola Vlašić pa je Hrvatska nakon prvih desetak minuta uspostavila dominaciju i počela prijetiti udarcima s distance. U desetoj je minuti škotski sudac Beaton opravdano zbog zaleđa poništio gol Josipu Brekalu, a razdoblje konkretnije igre svjetskih viceprvaka kreće od 20. minute.

Pokušavali su Modrić, Vlašić i Perišić, a onda je Hrvatska povela u 32. minuti golom Nikole Vlašića poslije vrhunske akcije. Kapetan Modrić je presjekao jedan napad Švedske po lijevoj strani, otvorio Ivana Perišića koji je nakon prodora ubacio loptu u šesnaesterac gdje je Josip Brekalo namjestio šansu Nikoli Vlašiću. Sjajni Vlašić pogodio je dolje lijevo u Olsenovu mrežu za vodstvo Hrvatske.

Švedska je u hrvatskoj polovici u ozbiljnijoj kombinaciji viđena tek u 45. minuti. Izborili su korner nakon obrambenog bloka. Hrvatska se bez problema obranila i krenula u kontru u kojoj je Marcelo Brozović zbog faula nad Albinom Ekdalom dobio žuti karton. Zbog toga ga neće biti protiv Francuske u srijedu, zaradio je suspenziju.

Švedska dominirala u drugom poluvremenu

Gosti u nastavak utakmice kreću odlučnije preko Dejana Kuluševskog koji je u 51. minuti probio lijevu stranu pored Darija Melnjaka. Uslijedio je oštar prizemni centaršut po petercu na koji je reagirao Dejan Lovren. Međutim, Lovren je u padu nehotice rukom preusmjerio loptu u naručje Dominika Livakovića i Šveđani su nekoliko minuta tražili penal. Da Lovren nije dirao rukom, lopta bi došla na nogu Alexanderu Isaku koji bi s tri metra morao pogoditi u praznu mrežu.

U 66. minuti problemi na Maksimiru, Švedska izjednačuje poslije lijepe akcije. Raspoloženi Emil Forsberg kombinirao je s Kuluševskim pa ubacio s desne na lijevu stranu gdje je kapetan gostiju Marcus Berg ostao nečuvan i s lakoćom precizno pogodio za izjednačenje.

Uslijedila je dominacija gostiju na krilima Forsberga i Kuluševskog. Veliku šansu za preokret protiv blijede Hrvatske imali su u 76. minuti. Forsberg je gurnuo loptu u prostor za Ekdala koji je pokušao pronaći Berga, no srećom po Hrvatsku, Duje Ćaleta-Car uspio se snaći i izbiti to u korner jer da nije, lopta bi došla pred Berga koji bi imao stopostotnu šansu, piše Index.hr.

Ćaleta-Car, Perišić i Kramarić režirali pobjedonosni gol

A onda šest minuta prije kraja, Hrvatska stiže do važne pobjede. Andrej Kramarić koji je ušao u 75. minuti zabija poslije asistencije Ivana Perišića. Raspoloženi Perišić nadmudrio je Pontusa Janssona koji je loše reagirao nakon sjajne duge lopte Duje Ćalete-Cara. Primio je Perišić loptu i gurnuo je s lijeve na desnu stranu gdje je usamljen ostao Kramarić koji to zabija u mrežu za 2:1.

Hrvatska za tri dana dočekuje Francusku na Maksimiru, Švedska gostuje u Portugalu isti dan./