Hrvatski košarkaši napravili senzaciju, idu na Olimpijske igre u Rio

0
563

Puno bolje izgledalo je otvaranje naše reprezentacije u ovom, drugom dvoboju protiv Italije. Osim primjetne borbenosti i agresivnosti napadi su bili smireniji o točniji, pa je tako fino vodstvo pred kraj prve četvrtine (15-10) bilo logičan epilog zbivanja na parketu. Na prvi odmor otišlo se s izvrsnih 19-12 za Petrovićeve košarkaše.

Hrvatska košarkaška reprezentacija plasirala se na Olimpijske igre u Rio de Janeiru, nakon pobjede protiv Italije 84-78 (70-70, 39-32), nakon produžetka. Velik je to uspjeh naše već duže vrijeme zamrle reprezentativne košarke, pod vodstvom Ace Petrovića. Bila je to dramatična utakmica u kojoj je Hrvatska, ali i Italija, igrala kud i kamo bolje nego prije nekoliko dana. Sve čestitke našim košarkašima i poželimo im još ovakvih pobjeda.

I dalje, u drugoj četvrti Hrvatska stoji čvrsto, čak i vodi deset koševa prednosti (22-12) i tada opet počinju brzoplete akcije koje jednostavno nude šansu Talijani da se spase. Koji se opet vraćaju na samo pet minusa. Oscilacija je bilo na sve strane, pa je Hrvatska povela i s 11 koševa (28-17). No, što to vrijedi kad naša reprezentacija svako malo stane i promaši nekoliko napada u seriji, pa se Talijani uvijek vrate na pristojnih tri do četiri koša minusa. Nevjerojatne su te crne rupe u našoj reprezentaciji! I kadgod bi bilo gusto Bogdanović bi spašavao našu momčad i opet odveo na pristojnu prednost, pa se na veliki odmor otišlo s 39-34 za Hrvatsku.

Talijani su furiozno započeli treći četvrtinu, i sa serijom 8-0 došli u vodstvo. Utakmica je bila puna tih malih preokreta. No, Hrvatska je dobivala novog junaka, Krunu Simona koji je dalekometnim šutevima rješavao nemaštovitost Petrovićevih košarkaša u napadu.

Kao da je sve počelo ispočetka u zadnjoj četvrtini, 54-54 i preostalo je deset minuta. Konačno se razigrao Šarić i četiri i pol minute prije kraja Hrvatska vodi s osam koševa (63-55). I opet posrće. Talijani su smanjili zaostatak…

U zadnje tri minute ušlo se s 65-62 za Hrvatsku. Talijani čine seriju 4-0 i dolaze u vodstvo minutu i 40 sekundi do kraja. Hrvatska se ipak je da, na 20 sekundi prije kraja Talijani imaju loptu, a Hrvatska vodstvo 70-68. Talijani su izjednačili pet sekundi prije kraja. Hrvatska nije iskoristila napad i moralo se u produžetke – 70-70.

U kojima je Hrvatska brzo povela s pet poena prednosti, bio je sjajan Bogdanović i u zadnjih tridesetak sekundi Hrvati su imali 80-76 i dva bacanja. Oba je promašio Simon, ali su se naši košarkaši dokopali lopte. Pa je Bogdanović imao opet dva bacanja, oba iskoristio i to je bilo gotovo, Hrvatska je izborila plasman na Olimpijske igre, s konačnih 78-85! bpz.ba