Konačno Nizozemci na postolju, što nije uspjelo Cruyffu uspjelo je Van Bastenu i Gullitu

0
613

Trijumf Nizozemske na Euru 1988. godine u Zapadnoj Njemačkoj bio je apsolutno zaslužen, pa slobodno se može ustvrditi da je Nizozemska osvojila ovaj turnir najuvjerljivije do tada. Nakon sjajnih partija u skupini Nizozemska je najprije u polufinalu nadvisila domaćina, SR Njemačku, a potom u finalu tada jak Sovjetski savez. Najbolji strijelac prvenstva bio je Nizozemac Marco van Basten s pet golova, najbolji igrač tamnoputi nizozemski noogmetaš porijeklom sa Surinama, Ruud Gullit.

Osma europska nogometna smotra održana je u Zapadnoj Njemačkoj u lipnju 1988. godine, na turniru je bilo osam reprezentacija podijeljenih u dvije skupine. Natjecanje je prošlo u dominaciji nizozemske reprezentacije, sve ono što su nizozemski navijači proživljavali 1974. i 1978. godine, kada su u finalu svjetskih smotri ostajali kratkih rukava, pa i 1976. na europskoj smotri kada se nisu uspjeli uspeti na vrh – sada su obilato naplatili.

Prvenstvo  je bilo raspršeno čak u osam gradova. Kvalifikacije su bile veoma zanimljive, a tadašnja reprezentacija Jugoslavije nije se uspjela plasirati na završni turnir, u skupini je bila druga iza Engleske, odlučujuću utakmicu u Beogradu Englezi su  pobijedili s 4-1.

U skupini A pokraj domaćina Zapadne Njemačke igrali su još Španjolska, Danska i Italija, u skupini B bili su smješteni Republika Irska, Engleska, Nizozemska i Sovjetski savez.

Prvenstvo je otvoreno dvobojem A skupine Zapadne Njemačke i Italije, bilo je 1-1. U preostalim utakmicama Zapadna Njemačka  je najprije pobijedila Dansku s 2-0, potom identičnim rezultatom Španjolsku. Drugo mjesto pripalo je Italiji koje je u bitnoj utakmici pobijedila  Dansku (2-0).

U skupini B u prvoj utakmici dogodila se senzacija, Republika Irska pobijedila je favoriziranu Englesku s 1-0 pogotkom Houghtona. Smušeni Englezi potom su izgubili i od Nizozemske, bilo je 3-1 za Gullita i društvo, a sva tri gola dao je Marco van Basten.  Sovjetski savez također se lako obračunao s Englezima (3-1), ali je uspio i s 1-0  nadvisiti Nizozemsku. Tako  je  o putniku za polufinale odlučivao dvoboj Republike Irske i Nizozemske. Pogodak odluke dao je u 82. minuti Nizozemac Wim Kieft.

holl 8 players ire

Značilo je to da će se u polufinalu sučeliti Zapadna Njemačka protiv Nizozemske i Italija kontra Sovjetskog saveza.

Sjajna utakmica polufinala je bila Zapadne Njemačke i Nizozemske. U 55. minuti Nijemci su poveli iz jedanaesterca kojeg je izveo Matthaus, dvadesetak minuta kasnije jedanaesterac za Nizozemsku zabio je Ronald Koeman. I kada su svi očekivali produžetke samo minutu prije kraja Marco van Basten pokazao je da će ovo biti njegovo prvenstvo, dao je pogodak odluke koji je odveo Nizozemsku u finale.  Nakon dva finala na svjetskim smotrama  1974. i 1978. godine Nizozemska je stigla do finala Eura.

U drugom polufinalu Sovjetski savez je pogocima Protasova i Litovčenka svladao Italiju s 2-0, a najbolji igrač utakmice bio je vratar Sovjetskog saveza Rinat Dasajev.

Finale se igralo na Olimpijskom stadionu u Munchenu pred 72.000 gledalaca, a  golemu većinu na stadionu činili su nizozemski navijači. Nizozemska je igrala bolje, a povela je u 34. minuti pogotkom Ruuda Gullita. Potom su Sovjeti krenuli riskantnije, i dobili sjajnu prigodu za izjednačenje – jedanaesterac. No, udarac Belanova s bijele točke sjajno je obranio Van Breukelen. U jeku sovjetskih napada, samo dvije minute prije kraja jedan protunapad Nizozemaca urodio je golom, jednim od nejljepših u povijesti nogometa. Gotovo iz mrtvog kuta,  nabačenu loptu van Basten je tukao volejem, lopta je u velikom luku preskočila vratara Dasajeva i zabila se u malu mrežu.