Ovo su novoizabrani načelnici i gradonačelnici u Federaciji BiH

0
277

Tri dana nakon nedjeljnih izbora ostaloo je tek nekoliko općina gdje nisu prebrojani ili u sustav nisu uneseni svi prebrojani glasovi, uključujući i one dopisne. U svim ostalim općinama već je izvjesno tko će biti novi načelnici, odnosno gradonačelnici i koliko je koja stranka osvojila načelničkih pozicija.

HDZ BiH osvojio oko 85 posto načelničkih pozicija u većinski hrvatskim općinama 

U većinski hrvatskim područjima, uvjerljivu pobjedu ostvario je HDZ BiH, osvojivši 85 posto načelničkih pozicija, dok je na drugom mjestu HDZ 1990 koja je pobjedila u dvije, od ukupno 24 većinski hrvatske općine.

U općinama s bošnjačkom većinom, unatoč tomu što njihovi kandidati nisu trijumfirali ni u jednom većem gradu, SDA će imati načelnike, ili gradonačelnike u oko posto većinski bošnjačkih općina i gradova, dok je na drugom mjestu SDP s tri puta manje osvojenih /grado/načelničkih pozicija, piše Hrvatski Medijski Servis.

U većinski hrvatskim općinama i gradovima rezultati izbora znali su se već u izbornoj noći, iako ni jedna hrvatska stranka nije organizirala konferenciju za novinare. Kandidati HDZ BiH osvojili su 20 načelničkih i gradonačelničkih pozicija, uključujući i dvije u većinski bošnjačkim općinama- Novom Travniku i Varešu, “Devedesetaka” dvije, jednu Hrvatski nacionalni pomak i jednu HSS Stjepan Radić.

HDZ BiH će imati načelnike i gradonačelnike u ovim općinama i gradovima:

1. Andrija Šimunović (Ravno)
2. Ljubo Grizelj (Grude)
3. Stjepan Piljić (Domaljevac–Šamac)
4. Marijan Oršolić (Orašje)
5. Zvonimir Anđelić (Usora)
6. Dragan Jurković (Neum)
7. Marin Radišić (Čitluk)
8. Smiljan Vidić (Čapljina)
9. Zdravko Mioč (Kupres)
10. Vedran Markotić (Ljubuški)
11. Miro Kraljević (Široki Brijeg)
12. Ante Begić (Posušje)
13. Renato Pejak (Kreševo)
14. Boris Marjanović (Vitez)
15. Mato Zovko ( Žepče)
16. Zdravko Marošević (Vareš)
17. Stjepan Dujo (Novi Travnik)
18. Mladen Mišurić-Ramljak (Kiseljak)
19. Zvonimir Anđelić (Usora)
20. Darko Čondrić (Livno)

Kandidat Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivan Buntić, stranke bivšeg HDZ-ovog gradonačelnika Ivana Vukadina, novi je gradonačelnik Tomislavgrada. U Prozor- Rami, po četvrti put za načelnika je izabran kandidat “Devedesetke” dr. Jozo Ivančević, a HDZ 1990 je osvojila i načelničku poziciju u Odžaku gdje je pobjedio Drago Zečević. U Dobretićima je za načelnika ponovo izabran Ivo Čakarić kandidat HSS Stjepan Radić.

SDA osvojila više načelničkih pozicija- nego sve druge bošnjačke stranke zajedno

Iako neće vladati ni jednim većim većinski bošnjačkim gradom (Sarajevo, Zenica, Tuzla, Bihać), te unatoč silnim korupcijskim aferama, od 50 općina i gradova s bošnjačkom većinom SDA je pobjedila u 23, a moguće je da osvoji još tri- načelničke pozicije. U Zenici je uvjerljivo ponovo pobjedio bivši SDA-ovac, nezavisni Fuad Kasumović, Jasmin Imamović (SDP BiH), koji već 20 godina vlada Tuzlom, osvojio je još jedan mandat, dok su Bišćani ponovo, uvjerljivom većinom reizabrali Šufreta Fazlića, koji je u međuvremenu osnovao i svoju stranku Pomak (Stranka za modernu i aktivnu krajinu).

Druga po broju osvojenih načelničkih pozicija iza SDA je SDP, čiji su kandidati pobjedili samo u 8 općina, odnosno gradova s bošnjačkom većinom.

Iako se u javnosti stvorila percepcija o Narodu i pravdi, kao pobjedničkoj stranci, koja je deklasirala SDA, stranka SDA-ovog disidenta Elmedina Konakovića pobjedila je vodeću bošnjačku stranku u samo dvije sarajevske općine. Na Ilidži, gdje je Konakovićevom Nerminu Muzuru, bilo nemoguće izgubiti od SDA-ova nepismenog Fikreta Prevljaka, s kojim se javnost svakodnevno šprdala, predratnog kerovođe, poslijeratnog generala, “njiha kandidata” koji je obećavao “u prethodne tri godine” rješiti sve probleme Ilidžanaca.

Kandidat NiP-a pobjedio je i u Novom Sarajevu, uz potporu “Četvorke”, a moguće da Konakovićeva stranka osvoji još i načelničku poziciju u prigradskoj sarajevskoj općini – Ilijašu, gdje njihov kandidat Amar Dovadžija vodi tijesnu utrku s SDA-ovim Akifom Fazićem.

Najveći uspjeh Naše stranke je pobjeda Srđana Mandića, uz podršku četvorke u sarajevskoj općini Centar.

PDA, bivšeg SDA-ovca Mirsada Kukića, pobjedila je u samo dvije općine u Tuzlanskoj županiji, s tim da je izgubila svoje najjače uporište Banoviće- od SDA.

I pored činjenice da je osuđen za ratne zločine, da je nedavno ponovno optužen za korupciju i neposredno pred izbore pušten iz pritvora, Fikreta Abdića nitko ne uspjeva skinuti s pozicije načelnika Velike Kladuše, kao ni osnivača A- SDA Nermina Ogreševića s mjesta načelnika Cazina.

Potpuni debakl na izborima doživio je SDA-ov satelit, Komšićev DF, koji kao ni Radončićeva SBB, nisu osvojili ni jednu načelničku poziciju, dok je nekada najjača bošnjačka stranka- Stranka za BiH, čiji je osnivač Haris Silajdžić, na ovim izborima, osvojila samo jednu načelničku poziciju.

Evo tko su izabrani načelnici u većinski bošnjačkim općinama i gradovima, na ovogodišnjim lokalnim izborima.

HERCEGOVAČKO- NERETVANSKA ŽUPANIJA

Jablanica- Damir Šabanović  (SDP)
Konjic- Osman Čatić (SDA)

SREDNJEBOSANSKA ŽUPANIJA

Donji Vakuf – Haso Sušić (Nezavisni kandidat)
Gornji Vakuf – Uskoplje – Sead Čaušević (SDA)
Jajce- Edin Hozan (SDA)
Fojnica- Sabahudin Klisura (SDA)
Travnik- Mirsad Peco (SDA), umro na dan izbora, drugi po broju glasova Goran Pejaković( HDZ BiH)
Bugojno- Hasan Ajkunić (SDA)
Busovača- Asim Mekić (SDA)

SARAJEVSKA ŽUPANIJA

Hadžići – Hamdo Ejubović (SDA)
Ilidža- Nermin Muzur (Četvorka-Narod i Pravda)
Novi grad- Sarajevo- Semir Efendić (SDA)
Centar- Sarajevo- Srđan Mandić (Četvorka-Naša stranka)
Novo Sarajevo- Hasan Tanović (Četvorka-Narod i Pravda)
Stari Grad – Sarajevo- Ibrahim Hadžibajrić (NBHL- Nezavisna bosanskohercegovačka lista)
Vogošća- Edin Smajić -(SDA)
Ilijaš- neizvjesna utrka između SDA-ova Akifa Fazlića i Amara Dovadžije kandidata NiP
Trnovo- Ibro Berilo (SDA)

ZENIČKO-DOBOJSKA   ŽUPANIJA

Visoko- Mirza Ganić (SDA)
Kakanj- Mirnes Bajtarević (SDA)
Zenica- Fuad Kasumović (Nezavisni kandidat)
Breza- Vedad Jusić (SDA)
Olovo- Đemal Memagić (SDA)
Zavidovići- Hašim Mujanović (NBHL)
Maglaj- Mirsad Mahmutović (SDP)
Tešanj- Suad Huskić (SDA)
Doboj Istok- Kemal Bratić (SDA)

TUZLANSKA ŽUPANIJA

Gradačac- Edis Dervišagić (SDP)
Gračanica- Nusret Helić (SDP)
Lukavac- Edin Delić (SD, Socijaldemokrati Envera Bijedića)
Banovići- Bego Gutić (SDA)
Živinice- Samir Kamenjaković (SDA)
Kladanj- Jusuf Čavkunović  (PDA)
Tuzla- Jasmin Imamović (SDP)
Kalesija- tijesna utrka između Seada Džafića (NBHL) i Zijada Kulanovića (SDA)
Sapna- Zudin Mahmutović (PDA)
Teočak- Taib Muminović (SDA)
Čelić- Admir Hrustanović (SBiH)

BOSANSKPODRINJSKA ŽUPANIJA

Foča (FBiH)- Esed Radeljaš (Stranka za bolje Goražde)
Goražde- Ernest Imamović (SDP)
Pale-Prača- Almin Ćutuk (SDA)

UNSKO-SANSKA ŽUPANIJA

Bihać- Šufret Fazlić- Poamak (Stranka za modernu i aktivnu Krajinu)
Cazin- Nermin Ogrešević (A- SDA)
Velika Kladuša- Fikret Abdić (Laburisti)
Bužim- Mersudin Nanić (SDA)
Bosanska Krupa- Armin Halitović (SDP)
B. Petrovac- tijesno između Mahmuta Jukića (SDA) i Dejana Prokića (DNS)
Ključ- Nežad Zukanović (SDP)
Sanski Most- Haris Hasanbegović (SDA)

Spomenimo još da su u tri većinski srpske općine u Hercegbosanskoj županiji- Glamoču, Drvaru i Grahovu pobijedili kandidati Dodikova SNSD-a. /R.I./HMS/