Barcelona osvojila evropski Superkup pobjedom nad Sevillom –

0
563

Fudbaleri Barcelone osvojili su evropski Superkup savladavši u gruzijskom Tbilisiju ekipu Seville nakon produžetka sa 5:4 (4:4, 3:1), te se s petim naslovom u Superkupu izjednačili s AC Milanom. To je četvrti trofej Katalonaca u kalendarskoj 2015. godini.

U nevjerovatnoj utamici u Gruziji Barcelona je doÅ¡la do prvog naslova sezone pobijedivÅ¡i tek u produžetku pobjednika Evropske lige – Sevillu, iako su Katalonci u 57. minuti vodili sa čak 4:1.

Bila je to najatraktivnija utakmica Superkupa u historiji, s devet golova i velikim povratkom Seville.

U prvih 15 minuta pala su čak tri pogotka iz slobodnih udaraca, a i posljednji gol na utakmici postignut je nakon slobodnog udarca.

Sevilla je sjajno počela i povela je nakon nepune tri minute igre sjajnim pogotkom Argentinca Banege iz slobodnog udarca. Gotovo identičan gol je na drugoj strani u sedmoj minuti iz slobodnog udarca postigao Leo Messi. To je bio 23. Messijev pogodak Sevilli u karijeri.

JoÅ¡ jedan sjajan gol iz slobodnog udarca doÅ¡ao je u 16. minuti, izborio ga je Ivan Rakitić, a argentinski čarobnjak je iz neÅ¡to veće daljine opet bio precizan – Barca je preokrenula početni zaostatak za samo 13 minuta.

U 44. minuti Barca je povela s 3:1 nakon duge akcije, u kojoj je prvo Suarez izbio sam ispred golmana Beta, koji mu brani šut, no Urugvajac opet dolazi do lopte i upošljava Rafinhu koji iz blizine lako pogađa.

Suarez se upisao u strijelce u 52. minuti nakon velike greške odbrane Seville, koja je poklonila loptu Busquetsu, a ovaj je proslijedio do usamljenog Suareza, koji s lakoćom zabija za 4:1.

Kada se činilo da će Katalonci lako do trofeja, uslijedio je nevjerovatan povratak Seville, jer su igrači Barcelone neobjašnjivo stali.

Smanjio je u 58. minuti kapiten Seville Jose Antonio Reyes nakon ubačaja Vitola.

Onda je nepromišljeno Mathieu potegnuo za dres suparničkog igrača i dosuđen je kazneni udarac koji je s malim zaletom sigurno realizirao Kevin Gameiro.

Od dobijene utakmice Katalonci su primitkom dva jeftina gola vratili nadu suparniku.

Konopljanka je u 82. minuti izjednačio na 4:4 na asistenciju Immobilea. Barca je bila oslabljena izlaskom Inieste i nije imala snage za povratak pa su uslijedili produžeci, no evropski prvak ipak je uspio izbjeći poraz ili jedanaesterce.

barcelona

U 115. minuti dosuđen je slobodan udarac za Barcu, Messijev prvi pokušaj je blokiran, no Argentinac upućuje novi udarac koji jedva brani vratar Beto, a na odbijenu loptu natrčava Pedro i postiže pogodak za konačnih 5:4.

Tri minute kasnije igrač Seville Coke ima veliku priliku za novo izjednačenje, ali je neprecizan, kao i odbrambeni igrač Adil Rami u posljednjim sekundama utakmice.

Autor: D. K. – bpz.ba