Broj ovisnika u Hrvatskoj se smanjuje, ali roditelje pozivamo na oprez

0
470

Svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti. Prilika je to da kroz predavanja, prezentacije, nastupe u medijima i propagandni reklamni štand u trgovačkim centrima Humanitarna organizacija Zajednica Susret, nevladina i neprofitna udruga, predstavi svoj rad i mogućnosti izlaska iz pakla droge koji već 26 godina uspješno provode kroz svoje terapijske zajednice u Ivanovcu i Cisti Velikoj.images_cms-image-0000586991

Tim povodom o problemima ovisnosti razgovaramo s predsjednicom Udruge Dinom Drozdek, magistrom socijalne pedagogije.

Mislite li da se u Hrvatskoj dovoljno pažnje posvećuje ovisnostima?

Na žalost, rekla bih da se ovisnostima pozornost posvećuje kad se dogodi neki problem, kriminal, predoziranje, smrt maloljetnika, ili prigodno kad obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv ovisnosti u lipnju svake godine, kao i u Mjesecu borbe protiv ovisnosti. To nije dovoljno, potrebno je puno više raditi na prevenciji i educiranju roditelja i mladih kako bismo takve pojave na vrijeme spriječili, pogotovo sada kad smo svjedoci pojave novih sintetičkih droga koje su dostupne i jeftine.

Žao nam je da se problemu ovisnosti pristupa kampanjski, kada liječimo simptome bez da smo otklonili uzroke. To bi po mom mišljenju bila ocjena sadašnjeg stanja.

Kako surađujete s državnim institucijama i institucijama zdravstvene i socijalne skrbi?

Suradnja sinstitucijama je vrlo dobra, no zbog manjka financijskih sredstava ne možemo unaprijeđivati ovu djelatnost i uhvatiti korak s razvijenijim državama. Prije ulaska u terapijsku zajednicu kontaktiramo razne službe koje s nama zajednički surađuju kako bi ovisnik otišao na psihosocijalni tretman u terapijsku zajednicu.

Mnogi stručnjaci prepoznaju naš rad i podržavaju nas u njemu, što smatram izuzetno bitnim jer u tretmanu ovisnosti suradnja među sektorima je ključna. Ovisnik će uvijek pokušati izmanipulirati ili doktora ili socijalnog radnika u centru za socijalnu skrb ili nas, no ako postoji dobra komunikacija među nama smanjujemo taj prostor manipulacije i veća je šansa za uspjehom.

Koliko može trajati priprema za ulazak u komunu?

Priprema prije ulaska u terapijsku zajednicu može trajati od tjedan dana pa do šest mjeseci, ovisno o tome koliko je osoba motivirana za odlazak na tretman i koliko brzo prikupi potrebnu medicinsku dokumentaciju.

Na ovisniku je da prikupi nekoliko nalaza koji su nam potrebni prije odlaska u terapijsku zajednicu što se može obaviti u roku od tjedan do dva maksimalno, no ako se uzme u obzir najčešće slaba motivacija osobe, priprema zna potrajati. Naravno da to ne vrijedi za sve osobe, ima onih koji su motivirani i sve što treba obave u relativno brzom roku, no opet ima i onih koji odugovlače.

Kakva je situacija s ovisnošću u Hrvatskoj danas?

U 2015. godini registriranih je oko 7500 ovisnika. Od tog broja 80 posto su heroinski ovisnici dok su 20 posto druge ovisnosti (kokain, stimulativna sredstva, halucinogeni, kanabinoidi i drugo).

U 2015. godini registrirano je 850 novih ovisnika što je manje nego u 2014. godini, odnosno, pokazuje nam da brojka novo registriranih ovisnika stagnira ili pada. Od tog broja 20 posto su opijatski ovisnici dok je 80 posto ovisnika o drugim drogama, što nam ukazuje na postupno smanjivanje heroinske ovisnosti.

Od već spomenutih 20 posto liječenih osoba o drugim sredstvima 12 posto čini liječenje ovisnosti o kanabinoidima što nije zanemarujuće uzevši u obzir da kanabis danas ima nekoliko puta veći udio aktivne tvari. Problem koji se u našem radu sve više javlja su posljedice uzimanja sintetičkih kanabinoida. Najčešće nam se jave roditelji tih osoba, a kasnije dolaze i djeca s njima.

Provodite razne projekte, radite s mladima koji imaju poremećaje u ponašanju  i eksperimentiraju s alkoholom, drogom, kockom…. Što biste poručili roditeljima?

Trenutačno provodimo tri projekta: „Novi početak“, kojim se osigurava psihosocijalna podrška namijenjen ovisnicima u apstinenciji nakon završene rehabilitacije u terapijskim zajednicama ili u okviru postpenalnog prihvata, projekt „Pokreni se, za život bori“ se koji je namijenjen podizanju kvalitete tretmana u terapijskoj zajednici te projekt „Treća kuća“, za postpenalni prihvat zatvorenika i beskućnika, kao i ovisnika beskućnika.

Projekt „Novi Benjamin“ uspješno smo provodili nekoliko godina, ove godine u studenom je završio. Bio je namijenjen mladima od 14 do 27 godina života, povremenim konzumentima i eksperimentatorima te njihovim roditeljima.

Roditelji nam se najčešće javljaju kada je problem već postao vidljiv i ozbiljan za maloljetnika i za obitelj i kada ga se više ne može skrivati od javnosti. Često su ti maloljetnici već u tretmanu centra za socijalnu skrb, evidentirani kao počinitelji kaznenih djela ili su već i bili u tretmanu u nekoj od Službi za prevenciju ovisnosti.

Roditeljima bih poručila da ne zatvaraju oči od problema te da reagiraju na i najmanje promjene u ponašanju svoje djece te da nam se obrate bez imalo ustručavanja kako bi pomoć bila pravovremena i adekvatna.

AUTOR: Direktno.hr bpz.ba