Sjajna Hrvatska razbila Grčku i blizu je plasmana na Svjetsko prvenstvo!

0
688

Vatreni su pred 30.000 ljudi na Maksimiru slavili s uvjerljivih 4:1. Golove za Hrvatsku postigli suHrvatska - Grčka Modrić (13., 11m), Kalinić (19.), Perišić (33.) i Kramarić (49.).ajna partija Hrvatske protiv Grčke u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji! Vatreni su pred 30.000 ljudi na Maksimiru slavili s uvjerljivih 4:1 i tako napravili veliki korak prema plasmanu na Svjetsko prvenstvo. MAKSIMIR Vatreni napokon pred punim tribinama, u loži Plenković, Marić, Čović… Golove za Hrvatsku postigli su Modrić (13., 11m), Kalinić (19.), Perišić (33.) i Kramarić (49.), dok je za goste strijelac bio Sokratis (30.). Uzvratna utakmica je u nedjelju u 20:45 u Grčkoj. Zaglušujuća buka Maksimira, zadivljujući vulkan s tribina dao je krila vatrenima i naprosto pomeo Grke u prvom poluvremenu! Bila je ovo kockasta rapsodija, igra dostojna najvećih svjetskih momčadi, pa kad smo već kod toga, kada gledamo kako hrvatski stroj gazi i melje i nezadrživo juri prema Rusiji, neizbježno moramo vratiti film nekoliko mjeseci unatrag i zapitati se – kako nam se uopće moglo dogoditi da zalutamo u društvo Grka i Sjevernih Iraca? 1 / 25 Hrvatska – Grčka Sve je u prvom poluvremenu prštalo od nadahnuća hrvatskih majstora, premda treba priznati kako su si Grci sami otvorili vrata katastrofe. Već u 13. minuti smušeni vratar Karnezis kilavo je reagirao na povratnu loptu, ukrao mu ju je Kalinić, a grčki vratar skrivio 11-erac iz kojega nas je Modrić doveo u vodstvo. Lovrenov kiks Samo šest minuta kasnije nova erupcija! Munjeviti Strinić probija lijevi bok i idealno gura za Nikolu Kalinića, a golgeter Milana hladnokrvno zabija za 2:0. Strahovali smo od neigranja beskompromisnoga Mandže (ozljeda je bila prevelika prepreka za nastup), ali Hrvatska danas nema niti jednoga igrača bez kojega ne može. Malo je svjetskih reprezentacija koje imaju takvu raznolikost i bogatstvo bogomdanih talenata. Nažalost, u prvom poluvremenu dogodio se i kratki ‘blackout’ u igri naše reprezentacije. Dovoljna je bila jedna dekoncentracija Lovrena iz koje se izrodio korner za Grke i Sokratis Papastathopoulos je bio neumoljiv udarcem glavom. No, euforija u izvedbi naših junaka nije popuštala i već za tri minute dezorijentirani i demoralizirani Grci opet su morali na centar. Vrsaljkov oštar centaršut i Perišićevo zakucavanje za 3:1, uz eksploziju tribina. Prvi taktovi nastavka sugerirali su da Grci nemaju što tražiti u ovom sjajnom ambijentu. Jednostavno nisu dorasli ovom dvoboju, Hrvatska je dominirala. Kramarić je zabio za 4:1! Pogreška Stafylidisa, koji je na pet metara prsima vraćao loptu svom golmanu, ali sjajno ga je pritisnuo Vrsaljko, uzeo mu loptu, a u nastavku akcije Kramarić je pogodio iz blizine. Naš kijevski junak, dečko koji je okolnim putem morao doći do blještavila pozornice. Kramarić je majstor nogometne igre koji je zaslužio taj komadić slave. Na semaforu se zrcalilo 4:1, a s tribina se čula pobjednička pjesma, zagrlili su vatreni s obje ruke taj plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo u Grčkoj. SRUŠIO KALINIĆA Pogledajte veliku pogrešku grčkog vratara za vodstvo Hrvatske Grci bez moći U nekoliko navrata se ponovno budio grčki centarfor Mitroglu koji je kvalitetan napadač koji ima dobar osjećaj za igru. Posebno je bio opasan u 75. minuti kada je ubačenu loptu iz kornera jako dobro zahvatio glavom, ali je lopta na našu sreću otišla pored gola. Grci se pokušali vratiti u dvoboj, tražili svoj drugi gol kako bi im ipak ostala nada uoči ‘drugog poluvremena’ u Ateni. No, nasreću nije taj nogometaš bio precizan ispred našeg vratara Danijela Subašića. No, nisu to oni Rehhagelovi Grci, nije to ona momčad koja je čvrsta u obrani, prgava u sredini i nezgodna u napadu. To su Grci koji se u Maksimiru nisu uspjeli niti potući,. Nastavili su naši nogometaši pritiskati, tražiti i pet pogodak i još povećati prednost uči uzvrata koji će se igrati u Pireju u nedjelju 12. studenoga u 20.45 sati. Veliki, ogromni korak smo napravili prema odlasku u Rusiju. Hrvatska i Svjetska prvenstva vole se javno, nismo se plasirali samo jednom. Izbornik je bio Slaven Bilić, a godina 2009. Nije nas bilo na SP-u 2010. u Južnoafričkoj republici. I ova je utakmica pokazala kako reprezentacija mora doći do ruba ponora kako bi izazvala podražaj svoje publike, Jer, ovo što su Modrić i društvo doživjeli u Maksimiru jedna je od najspektakularnijih izvedbi hrvatskog navijačkoga orkestra. Stadion je bio krcat, tresle su se tribine u ritmu Thompsonovih budnica i navijačkih koračnica, a najzapaženiju privrženost vatrenima demonstrirali su Hrvati iz – susjedstva. Pogledajte ovaj niz transparenata na tribinama: Novi Travnik, Busovača, Ljubuški, Stolac, Mostar, Odžak, Livno, Uskoplje… U toj uzavreloj atmosferi na žalost potkrao se i neprihvatljiv gaf tribina. Povicima nekih ‘zalutalih’ navijača bila je prošarana minuta šutnje velikanu hrvatskog nogometa Josipu Weberu.  bpz.ba