Obilježena 23. obljetnica oslobađanja Čapljine i južne Hercegovine

0
563

Ispred Spomen obilježja u Počitelju upriličen je središnji skup zahvale hrvatskim braniteljima kojim se obilježava 23. obljetnica od briljantne vojno-oslobodilačke akcije hrvatskih snaga u kojoj je oslobođena lijeva obala rijeke Neretve od Mostara preko Čapljine do Stoca.

Središnjem skupu zahvale prethodila je misa za poginule branitelje održana na Ševaš brdu s početkom u 10.00 sati.

Tako su vijence ispod Spomen obilježja u Počitelju položila i svijeće zapalila izaslanstva Općine Čapljina, Općinskog vijeća Čapljina i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Općine Čapljina, susjednih Općina i braniteljskih udruga iz Gruda, Čitluka, Stoca, Neuma, Ljubuškog, Ravnog i Mostara, kao i ministarstva Oružanih snaga BiH, HDZ-a Bosne i Hercegovine i učenika te djelatnica obrazovnih institucija Općine Čapljina.

Skupu se prvo obratio predsjednik Udruge nositelja ratnih odličja FBiH Lazar Martinović koji je kazao je uspjeÅ¡nom provedbom akcije ”ÄŒagalj” u sklopu Lipanjskih zora potučen hercegovački korpus vojske Republike Srpske, deblokirani ÄŒapljina i Metković te osloboÄ‘eni Stolac i istočni dio Mostara.

”Time je omogućen povratak tisuća protjeranih tijekom travanjske agresije JNA na dolinu Neretve i područje jugoistočne Hercegovine. Samom osloboditeljskom operacijom HVO-a u Hercegovini stvoreni su preduvjeti za daljnja djelovanja hrvatske vojske do konačnog deblokiranja Dubrovnika i dubrovačkog primorja i u konačnici oslobaÄ‘anja ukupnog teritorija juga RH koji je bio pod okupacijom viÅ¡e od godinu dana.

Bez pobjede HVO-a u operaciji Čagalj dolazilo je u pitanje oslobađanje cijeloga juga Hrvatske od Neretve do prevlake. Nakon borbenih djelovanja, na ovom dijelu bojišta situacija se smiruje. HVO utvrđuje dostignutu obrambenu crtu koja se pruža Podveležje – Dubravska visoravan – podnožje Hrguda – istočni prilazi Stocu.

Njezinim smjerom u potpunosti je nastavljena crta bojiÅ¡nice hrvatske vojske na južnom bojiÅ¡tu Å¡to je jamčilo sigurnost i otklanjalo opasnosti od napada neprijateljskih snaga u bok snaga hrvatske vojske. Srpske postrojbe povukle su se na vrhunce Veleži, Snježice, Hrguda i žegulje, odakle su topniÅ¡tvom napadale novoosloboÄ‘eno područje”, poručio je Martinović

Dopredsjednik OV Čapljina Pero Knežević istaknuo je kako ovo nije običan dan u povijesti Čapljine i čitavog ovog kraja.

”Ovaj dan dao je pravo i mogućnost da hrvatski narod ovoga kraja živi svoj život i svoju povijest.

Ne možemo a da ne spomenemo hrvatsko jedinstvo iz tog vremena, koje je bilo naše najjače oružje u oslobodilačkoj akciji Lipanjske zore. Taj događaj i ta pobjeda ugrađeni su u temelje Bosne i Hercegovine, i ona daje pravo na sigurnost i ravnopravnu budućnost Hrvatima u državi triju konstitutivnih naroda, a ništa tako ne zbližava i motivira kad se brani pravo na postojanje i kad se to pravo obrani. Ovdje je upravo takav primjer.

Bilo je to čuvene 1992. godine, godina našega ponosa i slave. Nažalost, u poslijeratnom vremenu bilo je među nama onih koji su zbog osobnih karijera bili spremni razbijati hrvatsko jedinstvo, pa tako tražiti i rješenja naših problema negdje drugdje.

U nadi da ćemo i naredne godine na ovaj veliki dan prisjećati se svih tih dogaÄ‘aja oko lipnja 1992. godine, govoriti o daljnjim pozitivnim pomacima na ovom naÅ¡em pitomom području bogatom tradicijom i kulturom, u ime tijela Općine ÄŒapljina izražavam punu zahvalnost svima onima koji su nam omogućili da uživamo slobodu koju danas imamo, položivÅ¡i za nas svoje živote”, rekao je Knežević. bpz.ba