U “Noći knjige”, u četvrtak, sudjeluje i 161 narodna knjižnica diljem Hrvatske

0
538

Čarolija stvaranja i radost čitanja knjiga u fokusu su manifestacije Noć knjige 2015., kojom će kulturne ustanove diljem Hrvatske u četvrtak 23. travnja s rekordnih više od tisuću programa obilježiti Svjetski dan knjige i autorskih prava.

Najdulja noć kulture u Hrvatskoj započinje u podne u Nacionalnoj i sveučiliÅ¡noj knjižnici (NSK) u Zagrebu, objavom početka javne rasprave o prijedlogu Nacrta nacionalne strategije poticanja čitanja te predstavljanjem najnovijih rezultata istraživanja tržiÅ¡ta knjiga u RH. Predstavit će se i izložba fotografija “Kadar za čitanje 2015.”, koju čini izbor najboljih fotografskih radova iz natječaja koji su proveli Noć knjige i Fotoklub Zagreb, te uručiti nagrade pobjednicima natječaja.

SrediÅ¡nji dio programa odvija se u poslijepodnevnim i večernjim satima, za kada su knjižnice, knjižare, nakladnici, odgojno-obrazovne ustanove, kulturni centri, muzeji, galerije, udruge pisaca i ljubitelja knjige – njih oko 400 u viÅ¡e od 180 gradova i mjesta diljem Hrvatske – najavili 848 programa i 208 akcija. Javna čitanja, kreativne radionice, kvizovi, nagradne igre, te čak i projekcije filmova, ali i klasična predstavljanja knjiga i druženja s autorima obilježit će joÅ¡ jedno jedinstveno maratonsko druženje s knjigom u četvrtoj po redu akciji koja će do duboko u noć pokuÅ¡ati približiti knjigu Å¡to većem broju čitatelja.

Od Babine Grede do Županje, književni entuzijasti, ali i svi oni koji makar povremeno vole zaviriti među korice knjige, sutra će dobiti priliku organizirano uroniti u prekrasan i zavodljiv svijet pisane riječi.

U “Noći knjige” ove godine sudjeluje i 161 narodna knjižnica diljem Hrvatske, s viÅ¡e od 460 programa, od onih za bebe do onih za treću životnu dob. Na tribinama, predstavljanjima i sastancima čitateljskih klubova sudjelovat će brojni autori, a organizirani su i koncerti, predstave, natjecanja u čitanju na glas, te sajmovi razmjena knjiga.

U Gradskoj knjižnici Beli Manastir opredijelili su se, primjerice, za gastroenoloÅ¡ke teme s programima “Baranja u čaÅ¡i” i “Baranja na tanjuru”, dok će u Krapini biti riječi o neandertalcima. U programu su i kvizovi, kreativne radionice, koncerti, tematski knjižnični tulumi, super talent showovi, spojevi s knjigom “na slijepo”, “bibliocikliranje”, čajanke te razni drugi oblici čitanja priča i poezije.

Najveći broj programa – čak 196 – i ove se godine odvija u Zagrebu, a akciji su se pridružili brojni kafići, klubovi, kina, knjižnice i druge kulturne institucije, gdje će nakladnici promovirati svoja izdanja, pisci razgovarati sa svojim čitateljima a književni teoretičari govoriti o knjigama. U Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića nakladnik Fraktura predstavit će zbirku priča Korane Serdarević “Nema se Å¡to učiniti” a Zagrebačka naklada knjigu Nobelovca Hermana Hessea “Sretan je tko može voljeti”. Nakladnik Algoritam organizira SF tribinu “Nebuloze Davorina Horaka” te razgovor s autorom Codyjem McClain Brownom na temu “Stranac u noći”.

U Algoritam Profil Mozaik Megastoreu u Bogovićevoj ulici u tribini promicanja čitanja sudjelovat će autori Julijana Matanović, Miro Gavran, Sanja Pilić, Tomislav Torjanac, Marsela Hajdinjak, Pavao Pavličić i Goran Tribuson. Slijedi razgovor kritičara i autora o glazbi u književnosti, te intervju Skypeom s autoricom romana “Sezona kostiju” Samanthom Shannon, a program će u kasnijim satima zaključiti razgovor o erotici u književnosti.

Naklada Ljevak dio programa u svojoj knjižari na srediÅ¡njem zagrebačkom trgu posvetit će najmlaÄ‘ima, kroz čitanja slikovnica i tribinu na temu “Prvi samostalni koraci djeteta”, a bit će predstavljena i deseta godiÅ¡njica literarnog natječaja “Odjeci” za učenike osnovnih Å¡kola.

Društvo hrvatskih književnika pripremilo je umjetničku večer u povodu 390. obljetnice rođenja Ane Katarine Zrinski, a u Državnom hidrometeorološkom zavodu bit će upriličeno druženje s Milanom Sijerkovićem i razgovor o njegovih dvadeset stručno-popularnih knjiga s područja meteorologije.

U Caffe baru Sova održat će se posljednji krug natjecanja gradova u poznavanju književnosti KNJIZ, a bit će dodijeljene i nagrade natječaja za slogan Noći knjige.

Programi se odvijaju i u Cafeu Velvet, Vinyl baru, Književnom klubu Booksi, Medijateci Francuskog instituta, Goethe Institutu Kroatien, Centrima kulture Peščenica i Trešnjevka, Centru za ženske studije, te brojnim drugim kulturnim i društvenim ustanovama – muzejima, institutima, galerijama.

Ove se godine manifestaciji pridružila i Zajednica Makedonaca u RH s programom upoznavanja s makedonskim jezikom, dok će u Hrvatskoj knjižnici za slijepe biti upriličeno upoznavanje s prvim spikerima zvučnih knjiga, glumcima Marijom Kohn i Otokarom Levajem.

Uz tradicionalni večernji program, Noć knjige ima i svoju matineju, program namijenjen mlaÄ‘em uzrastu, koji se odvija tijekom prijepodnevnih i poslijepodnevnih sati, a zahvaljujući velikom ovogodiÅ¡njem odazivu Å¡kola – uključilo ih se čak 115 – uz vrtiće i programe u knjižnicama, manifestacija je bogatija programima koji nastoje ukazati na važnost čitanja i druženja s knjigom od najranije dobi. U program se uključio i ZooloÅ¡ki vrt grada Zagreba, koji će za najmlaÄ‘e čitatelje oživjeti omiljene priče o životinjskim junacima iz popularnih dječjih knjiga uz obilazak lavova, vukova, zmija, papiga i ostalih stanovnika Zoo vrta.

Za one koji Noć knjige žele provesti ispred malih ekrana, Treći program Hrvatske radiotelevizije pripremio je specijalan program prikazivanja ekranizacija kapitalnih djela Miguela de Cervantesa, Jaroslava Hašeka, Hermana Melvillea, Raymonda Chandlera, Yukija Mishime i drugih književnih velikana, kao i posebne emisije posvećene Noći knjige. Noć knjige obilježit će se i u hrvatskim zatvorima i kaznionicama, gdje će zatvorenicima biti omogućeno čitanje do duboko u noć, ali i u domovima za odgoj djece i mladeži, domovima za starije i nemoćne, te bolnicama.

Tijekom cijelog dana u više od 80 knjižara i antikvarijata širom Hrvatske bit će upriličene prodajne akcije i popusti, a velik broj knjižnica nudit će besplatan upis, vraćanje knjiga bez zakasnine i ostale pogodnosti. Akciju organiziraju Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

“Noć knjige organiziramo kako bi se, bez zatvaranja očiju pred nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan viÅ¡e govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. U neizvjesnosti suvremenog svijeta u kojemu se malo toga može sa sigurnošću predvidjeti, sigurni smo da s knjigom kroz mrak putujemo prema boljoj i ljepÅ¡oj budućnosti”, poručuju organizatori.

 

M.M.